Rozhovor s dizajnérkou: Interiér rodinného domu z dielne Nesia

Navštívte s nami interiér rodinného domu v Banskej Bystrici, ktorý kompletne prešiel realizáciou Nesie od prvej skice, cez návrh, našu výrobu až po finálne dokončenie. Porozprávali sme sa o ňom s našou dizajnérkou Veronikou Vaníkovou, ktorá sa na tomto projekte podieľala.

Charakter vstupnej haly určil elegantný drevený lamelový obklad, ktorý akoby naznačoval estetickú čistotu a premyslený systém zariadenia celého domu. Drevené lamelové obklady sú obľúbeným prvkom, ktorí si v súčasnosti do svojich domácností vyberá mnoho zákazníkov. Pútavým akcentom je tu nadrozmerné polkruhové zrkadlo, ktoré navodzuje pocit väčšieho priestoru.

AKÉ BOLO ZADANIE OD KLIENTOV? Klienti preferovali minimalistický štýl. Ich hlavnou prioritou bolo vytvorenie dispozície interiéru, ktorá umožní efektívne využitie priestoru ich rodinného domu. Vo farebnosti mali klienti veľmi jasno. Ich obľúbený odtieň bol “taupe” v kombinácii s čiernou.

OD KLIENTOV DOSTÁVAME ČASTO OTÁZKU ČO SI MAJÚ PRINIESŤ NA PRVÉ STRETNUTIE S DIZAJNÉROM. ČO BY STE IM PORADILI, AKO SA MAJÚ PRIPRAVIŤ, ABY BOLA VAŠA SPOLUPRÁCA EFEKTÍVNA?
Prvé stretnutie interiérového dizajnéra s klientom je veľmi dôležité. Treba však dodať, že rovnako dôležité sú všetky stretnutia počas spolupráce. Pri tom úvodnom ma zaujímajú prvotné požiadavky klientov na daný priestor, obľúbené farby, materiály, v akom priestore sa cítia príjemne. Zároveň je dôležité mať k dispozícii aj pôdorys priestoru.

ČÍM ZAČÍNATE PRI VAŠEJ TVORBE?
Skôr ako sa pustím do návrhu samotného priestoru, rozprávam sa s klientmi, aby som spoznala ich zvyky, priority v domácnosti, potreby. S ohľadom na to riešim správnu dispozíciu domu či bytu. Myslím si, že každý dizajnér je taký menší psychológ. Toto je rozhodne najnáročnejšia časť tvorby, pretože treba docieliť, aby boli všetky bežné prevádzky prirodzene plynulé, bez zbytočných prekážok. Následne, po odsúhlasení pôdorysu vždy začínam dennou časťou, tj. obývacia izba a kuchyňa. Je funkčným a zároveň aj dizajnovým centrom interiéru. Neskôr, pre dosiahnutie harmónie a vyváženosti, použijem prvky a materiály z dennej časti aj v ostatných izbách.



Dobre presvetlená spoločenská zóna prepája v otvorenom priestore obývačku, jedáleň a kuchyňu. Základný farebný koncept je striedmy, prevláda sivo-béžová “taupe” v spoločnosti neutrálnej dvojice: čiernej a bielej. Dekor dreva sa objavuje okrem podlahy aj na dizajnovom jedálenskom stole. Akcent, ktorý oživuje túto farebnú schému je zelená, použitá na čalúnených jedálenských stoličkách. Spolu s originálnym svietidlom zvýrazňujú zónu jedálne.

DOMINANTOU OBÝVAČKY JE VŽDY SEDAČKA. AKÉ BOLI POŽIADAVKY ZO STRANY KLIENTA PRI JEJ VÝBERE? Priorita klientov bola pohodlnosť sedačky a poťahový materiál s nenáročnou údržbou. Po dizajnovej stránke sa im nakoniec zapáčila sedačka Leon so svojim ležérnym no elegantným vzhľadom.

MÁTE AJ VY MEDZI MODELMI SEDAČIEK NESIA SVOJHO FAVORITA? Tiež mám v obľube minimalistický štýl s jednoduchými líniami sedačky. Z ponuky Nesie je mojim favoritom sedačka Stone. Páči sa mi, že je modulárna, dá sa vyskladať do rôznych tvarov a doma ich aj meniť podľa potreby. Napriek ostrejším líniám je sedenie na nej pohodlné, a vďaka hlbšiemu sedu je ideálna aj také leňošenie.

Sedacia súprava Leon v sebe spája eleganciu a pohodlie. Vyhotovenie v nubuckovej koži jej dáva punc luxusu. Príjemným akcentom v otvorenej spoločenskej zóne je kozub s dekorom prírodného kameňa na vysokolesklom veľkoformátovom grese. Aby pekne vynikol, dizajnérka Veronika ho obklopila čiernymi stenami s matným povrchom.

VRAVÍ SA, ŽE KUCHYŇA JE SRDCOM DOMOVA. AKÝCH ZÁSAD STE SA DRŽALI PRI JEJ NÁVRHU? Zhodli sme sa na riešení s kuchynským ostrovom, kde sa nachádza varná zóna a zo strany obývačky barové sedenie. Toto riešenie umožňuje napríklad rozprávať sa s rodinou či priateľmi aj počas varenia, nestáť k nim chrbtom. Dizajn kuchyne je vizuálne čistý, horné skrinky bez úchytiek nepútajú pozornosť a samozrejme, farebnosť sa nesie v rovnakých tónoch ako v obývačke.

Neutrálnu dvojicu bielej a čiernej osviežuje teplá farebnosť dreva na podlahe, a k nim krásne sadne jemný odtieň taupe na kuchynskej pracovnej doske a zástene. K aktuálnym trendom v kuchyni patrí menšia hrúbka pracovnej dosky. Tu je vyhotovená z odolného umelého kameňa Technistone vo farbe Noble Pro Frost s lešteným povrchom. Kým na kuchynskej linke má hrúbku 2 cm, ostrovček pôsobí lepšie s hrúbkou 3 cm. Táto hrúbka je zároveň vhodnejšia na tento typ rámovej konštrukcie – bez položenia na skrinke. Barové stoličky sú zladené so sedačkou nielen rovnakým poťahom, ale aj štýlom šitia.

ČO SI TREBA VŠÍMAŤ NA NÁBYTKU, ABY SA DALO ZISTIŤ, ČI IDE O KVALITNÉ VYHOTOVENIE?

Samotné otváranie dvierok, detaily stolárskych spojov, kvalitu vyhotovenia hrán nábytku, ďalej či sú medzery medzi dvierkami rovnaké….je toho naozaj veľa. Pri čalúnenom nábytku si treba všimnúť detaily šitia napríklad.

Kristína Schneiderová