Väčšina ľudí stále považuje služby interiérových dizajnérov za luxus alebo nebodaj za "vyhodené peniaze". Opak je však pravdou - okrem toho, že vám často dokážu peniaze práve ušetriť, vás tiež zachránia pred potencionálnymi katastrofami.
Ak sa púšťate do rekonštrukcie domácnosti sami, bez pomoci a rád profesionála, vystavujete sa riziku, že urobíte chyby, ktorých oprava vás napokon môže vyjsť ešte drahšie ako samotný interiérový dizajnér. O aké chyby ide, a ako sa im vyhnúť?
1. HLUCHÉ MIESTA
Ide o je jeden z najväčších problémov, ktoré môžu vzniknúť pri organizovaní interiéru. Dizajnér sa totiž pozerá na priestor odbornejším pohľadom ako laik, a vidí aj také možnosti, ktoré nemusia byť na prvý pohľad jasné. Skvelým príkladom je vizualizácia interiéru chodby, na ktorom sa podieľala spoločnosť Nesia. Na obrázku môžete vidieť malý a úzky priestor, ktorý sme premenili nielen po vizuálnej, ale aj technickej stránke mimoriadne efektívne. Dlhá úzka chodba sa premenila na praktickú kuchynskú linku, ktorá ušetrila priestor v ostatných miestnostiach bytu.
2. PREPLNENIE NÁBYTKOM
V tomto prípade platí "Menej je niekedy viac" a určite by ste mali byť pri zariadovaní svojej domácnosti dekorácami, vázičkami či soškami opatrný. Pridanie príliš veľkého množstva doplnkov môže spôsobiť to, že miestnosť bude vyzerať preplnená a neusporiadaná. Navyše sa ľudia často nechajú strhnúť trendami a módnymi výstrelkami. Skúsený dizajnér sa na veci pozerá s odstupom a dokáže sa rozhodnúť s nadhľadom tak, aby vytvoril priestor, ktorý si zamilujete na dlhé roky.
3. MALÁ PREDSTAVIVOSŤ
Je náročné skĺbiť funkčnosť, cenu, kvalitu a ešte aj estetiku dokopy tak, aby sme z niektorej z položiek nemuseli aspoň trochu poľaviť. Skúsený dizajnér však má za sebou takýchto úloh už nespočetné množstvo a nájsť ten správny balanc tak bude pre neho oveľa jednoduchšie ako pre vás. Predstavu klienta zhmotní tak, aby vyhovovala jeho požiadavkám a spĺňala všetky požadované parametre, aj vkus a budget.
4. ZLÁ UDRŽATEĽNOSŤ A ŽIVOTNOSŤInteriérový dizajnér vás môže zachrániť aj pred výberom zlého materiálu, ktorý má krátku životnosť. Aj v tomto prípade je výhodou prax a skúsenosť odborníka, ktorý vámm vytvorí priestor na dlhodobé používanie, vďaka čomu ide o ekologickejšie riešenie a lepšiu investíciu z dlhodobého horizontu. Ide tiež aj o začlenenie energeticky účinných prvkov do dizajnu, ako je spoliehanie sa na prirodzené denné svetlo, či navrhnutie rozloženia nábytku tak, aby ponúkol viac voľného priestoru. Zariaďovanie interiéru nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Stojí to kopu úsilia a času, ktoré vám rovnako spolu s peniazmi dobrý dizajnér pomôže ušetriť.